DNA Extraction and Purification
- (8)
- (5)
- (8)
- (35)
- (15)
- (15)
- (9)
- (2)
- (10)
- (3)
- (1)
- (2)
- (105)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (8)
- (2)
- (19)
- (2)
- (47)
- (12)
- (2)
- (2)
- (25)
- (3)
- (5)
- (2)
- (2)
- (23)
- (11)
- (15)
- (2)
- (97)
- (11)
- (2)
- (7)
- (19)
- (5)
- (23)
- (23)
- (2)
- (1)
- (2)
- (3)
- (8)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
Filtered Search Results
Cytiva Sera-Xtracta Cell-Free DNA Kit
Sera-Xtracta Cell-Free DNA Kit for the efficient extraction and purification of cell-free DNA (cfDNA) from plasma.
MP Biomedicals™ Lysing Matrix F, Bulk
Lysing Matrix F is useful in applications such as isolation of intact organelles, and super-molecular structures where lysis conditions necessitate high impaction but low shearing.
MP Biomedicals™ FastDNA™ Kit
FastDNA™ Kit quickly and efficiently isolates high quality genomic DNA from plants, animals, bacteria, yeast, algae, and fungi.
MP Biomedicals™ Wash Solution SEWS-M, Concentrated
Concentrated Wash Solution SEWS-M is used in extraction of DNA to wash away impurities once the DNA is bound to the Binding Matrix.
Cytiva TempliPhi™ Large Construct Kit
Uses isothermal rolling circle amplification (RCA) to efficiently prepare DNA specifically from large constructs (e.g., fosmids and BACs) sufficient for DNA sequencing
MP Biomedicals™ Geneclean™ Glassmilk™ Silica Matrix
Geneclean™ Glassmilk™ Silica Matrix allows flexibility of reaction size and volume. Glassmilk™ slurry is a specially prepared aqeuous suspension of propietary silica matrix.
Cytiva NICK™ Columns
For rapid purification of labeled DNA (>20 bases in length) from unincorporated radiolabeled nucleotides using gravity-flow chromatography
| Includes | Sephadex™ G-50 DNA grade in distilled Water with 0.15% Kathon™ CG/ICP Biocide |
|---|---|
| Product Type | Column |
| For Use With (Application) | Rapid purification of labeled DNA from unincorporated radiolabeled Nucleotides using gravity-flow chromatography |
Axygen™ AxyPrep™ Mag Plasmid Kits
Utilizes magnetic bead technology for high-throughput purification of plasmid DNA from E.coli cells
| Format | 96-well Plate,Tube |
|---|---|
| Product Type | Kit |
| For Use With (Application) | DNA sequencing, PCR amplification, restriction Enzyme digestion |
Axygen™ Axyprep™ MAG Plant Genomic DNA Extraction Kit
Magnetic beads based purification system allows rapid and reliable isolation of genomic DNA from a wide variety of plant samples. Up to 96 samples (50 mg fresh tissue per sample, or 15 mg of dried tissue per sample) can be processed in less than an hour.
| Product Type | MAG Plant Genomic DNA Extraction Kit |
|---|---|
| For Use With (Application) | DNA extraction and purification |
Applied Biosystems™ MicroSEQ™ ID Sequencing Clean-up Cartridges
The MicroSEQ ID Sequencing Clean-up Cartridges are used for post-sequencing clean-up in the MicroSEQ ID workflow.
Cytiva MicroSpin™ S-400 HR Columns
Use for rapid purification of PCR products (>200 bp) from unincorporated primers (<32-mers) and nucleotides. Cytiva Life Sciences™ illustra™ MicroSpin™ S-400 HR Columns use spin-column chromatography for quick results.
MP Biomedicals™ TallPrep™ Lysing Matrix E, 4.5 mL Tubes
TallPrep™ Lysing Matrix E contains ceramic spheres, silica spheres and glass beads for grinding soil, feces, sludge and other environmental samples.
| Content And Storage | Room Temperature |
|---|---|
| Matrix | Lysing Matrix E |
| Bead Type | 1.4 mm Ceramic Spheres, 0.1 mm Silica Spheres, 4 mm Glass Beads |
| For Use With (Equipment) | FastPrep instruments or other bead beaters |
| Sample Type | Soil,Environmental,Feces |
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |
| RNase | RNase-free |
MP Biomedicals™ Yellow Zirconium Oxide Beads
Yellow Zirconium Oxide Beads are effective at breaking very tough and hard samples, including organisms within a tough or dense exterior matrix.
MP Biomedicals™ BigPrep™ Lysing Matrix E, 50 mL Tubes
BigPrep™ Lysing Matrix E contains ceramic spheres, silica spheres and glass beads for grinding soil, feces, sludge and other environmental samples.
| Content And Storage | Room Temperature |
|---|---|
| Matrix | Lysing Matrix E |
| Bead Type | 1.4 mm Ceramic Spheres, 0.1 mm Silica Spheres, 4 mm Glass Beads |
| For Use With (Equipment) | FastPrep instruments or other bead beaters |
| Sample Type | Soil,Environmental,Feces |
| Sample Volume | Up to 7 g per prep |
| DNase | Dnase-free |
| For Use With (Application) | Nucleic Acid Isolation and Purification, Homogenization |
| RNase | RNase-free |